Zažívací problémy mohou být velmi nepříjemné. Občas se bolesti břicha, žaludku nebo pálení žáhy nejspíš nevyhneme. Rizikové budou především letní měsíce, kdy takzvaně hřešíme. Velké množství grilovaných pokrmů, zmrzliny, tatarské omáčky a různé nezdravé pochutiny jsou lákavé, ale jejich konzumace se nám může vymstít. Zažívacím problémům bychom se měli snažit předcházet vhodnou stravou. Pokud se nějakému břichabolu přeci jen nevyhnete, zkuste nesahat hned po pilulkách, ale zvolte pro úlevu vhodné bylinky.
Pálení žáhy nebo překyselení žaludku je častou příčinou zažívacích obtíží. Pokud se nejedná o pokročilý stav onemocnění, kdy jsou lékařem indikovány léky, můžete si od problémů pomoci třeba slézem lesním nebo jitrocelem. Obě bylinky si můžete koupit nebo sami nasbírat. Slizovité látky, které rostliny obsahují, jsou pro sliznici velmi hojivé.
Po těžkém jídle, kdy máte pocit, že vaše břicho obsahuje, sáhněte po bylinách, které obsahují hořčiny. Určitě všude najdete smetanku lékařskou. Tato plevelná bylinka vám hořkou chutí pomůže lépe strávit těžký pokrm. Nemáte-li možnost uvařit si čaj, rozžvýkejte list. Zažívání vám pomůže upravit i pelyněk.
Nadýmavý pokrm vám také může pěkně znepříjemnit život. Při takovém problému sáhněte po fenyklu, anýzu nebo kmínu. Anýz je také účinný při bolestech žlučníku. Pomůže vám žvýkání anýzových semen.
Častým letním problémem je průjem. Někdy postačí obyčejné borůvky. Užít můžete plody, z listů si připravte čaj. Bylinkou se silnějším účinkem na zastavení průjmu jsou listy ořešáku nebo nať mochny husí. Někdy pomůže i popíjení silného černého čaje.
Abyste zažívací potíže ještě nezhoršovali, měli byste se také vyvarovat pití sycených nápojů a ochucených minerálních vod. Pokud jste v místě, kde neznáte zdroj vody, raději ji převařte. V každém případě dodržujte alespoň několik dní dietní režim.