Když má někdo v dnešní době počítač, má určitě nejednu výhodu ve srovnání s těmi, jimž není v tomto ohledu tolik přáno. Protože počítač, jakkoliv neživý kus techniky, je prospěšný v mnoha ohledech, a tudíž dokáže nabídnout třeba i naprosto nezbytné služby kdekomu. A rapidně ubývá počet profesí a činností, v nichž se to i bez výpočetní techniky bez problémů obejde.
Vzpomínám tak třeba na doby, kdy ve školách počítače vůbec nebyly a nikomu tam ani nescházely. Byly tam tabule, křídy, sešity, učebnice, pera a tužky, a i s tím se naprosto vystačilo. A když se tu objevily první exempláře počítačů, kdekdo s tím neuměl ani zacházet a netušil, k čemu by mu to vlastně mělo být dobré. Zatímco dnes už jsou zde PC samozřejmostí, bez nich nedají nikde pomalu ani ránu, a nebýt jich, kdo ví, jak by vypadala výuka na dálku v dobách toho nejtvrdšího režimu, který jsem si překřtil na koronavirismus.
Ani úřady už nejsou tím, čím bývaly, a byť se to tu ani dnes neobejde bez šanonů, lejster a razítek, i když se zde i nadále často posílají nějaké ty dopisy, už by to ani tady bez využití počítačů nešlo. Nikdo už by dnes nechtěl ony kartotéky se spoustou papírů, kde se vše řadilo třeba podle abecedy nebo jiného parametru a pak se to založené třeba celou věčnost hledalo, když to bylo třeba.
A PC už dnes nepoužíváme ani zdaleka jenom k byrokratickým záležitostem. Přes počítač s využitím internetu nakupujeme, sháníme informace jakéhokoliv druhu, bavíme se. Z počítačů se tak lehce posílají e-maily, že už tyto vytlačily z trhu telegramy i většinu běžných dopisů, dá se s jejich pomocí i telefonovat, ba i videotelefonovat. Díky počítačům se dozvíme, co se kde ve světě šustne, aniž bychom si kvůli tomu museli kupovat stohy denního tisku, díky nim můžeme vidět, jak to kde ve světě chodí, a třeba si přes ně vyřídit i vše, co souvisí s cestováním skutečným…
Počítače toho zkrátka mohou nabídnout mnoho. A každý si tu tak najdeme to, co je pro něj to pravé.