Výtahy mají pomáhat lidem zdolávat vyšší patra rychleji a šetřit čas. Snížení fyzické námahy by mělo být ovšem druhotné a rozhodně by nemělo být důvodem k využívání výtahů. Může se vám to zdát pošetilé, ale kdo se výtahům raději vyhýbá a chodí po schodech zcela záměrně, profituje na svém počínání mnohem víc, než ten, kdo se neustále vozí nahoru i dolů.
Pomáhá i chůze dolů – uvažujete-li o výstavbě schodiště, měli byste vědět, že zdravotně prospěšná je i chůze směrem dolů, tedy nikoli pouze nahoru. Zaměstnávají se tím jiné svalové partie a jde rovněž o fyzicky náročný pohyb.
Schody vám doporučí i lékaři – chození po schodech je velmi přínosné pro krevní oběh a srdce, je to srovnatelné s horskou turistikou a stačí vám jen pár minut denně, abyste získali potřebnou kondici. Nepotřebujete ani nikam daleko cestovat, abyste si zlepšili fyzičku a posílili svalstvo nohou, a nemusíte ani docházet do posilovny. A máte-li pocit, že vám schody přece jen nenahradí posilovací stroj nebo činky, naložte si na záda batoh s dvanácti kilogramy a procházejte se sem a tam, výsledek vašeho počínání vás určitě překvapí.
Konec zdeformované nožní klenbě – mnoho odborných zdrojů, které se zabývají tématem správného držení těla, zakřivením páteře a funkcí kloubů či vnitřních orgánů, vám potvrdí, že toto vše úzce souvisí se stavem vašich chodidel. Jsou-li plochá, s nevýraznou příčnou i podélnou klenbou, má to dalekosáhlé důsledky na kvalitu vašeho života. Za socialismu údajně branci, kteří se podrobili odvodu na plnění vojenské služby, nebyli kvůli plochým nohám tohoto výkonu schopni, ale není to ověřená informace. Chůze po schodech, zejména našlapování na špičky, procvičuje svalstvo chodidel a podporuje tvorbu jejich přirozeného vyklenutí, čímž si ušetříte i různé rehabilitace a další náročné léčebné procedury.