Máte obavy, že byste nevyužili nosič kol na tažné zařízení pro 4 kola, a že na našem území není dostatek zajímavých cyklistických terénů? Domníváte se, že byste za atraktivními cyklostezkami museli cestovat neúměrně daleko, například do Bavorska nebo do Rakouska? Tak na takové úvahy rychle zapomeňte a soustřeďte se raději na svou vlastní kondici. Česká republika je totiž cyklistickou velmocí, nejen co se týče prodeje samotného vybavení a rozsáhlé sítě cykloservisů, ale především obrovským počtem značných tras, vedoucích skrze ty nejkrásnější přírodní a historické památky.
Pro začátečníky – začínající cyklista by měl volit nížinný charakter krajiny, nejlépe na Moravě v oblasti Podyjí, anebo v Čechách na Třeboňsku. V blízkosti řeky Dyje je nejzajímavějším úsekem Lednicko-valtický areál a na Třeboňsku celá rozsáhlá chráněná krajinná oblast mezi Českými Budějovicemi, Borovany, Suchdolem nad Lužnicí, Novou Bystřicí a Kardašovou Řečicí.
Pro pokročilejší a zdatnější cyklisty – kdo si více věří a troufne na obtížnější terény pahorkatin, kde se již dobře uplatní horská kola, mohl by zkusit s přáteli, s rodinou či s dětmi brázdit terén oblasti zvané Česká Kanada nebo Česká Sibiř, případně se vydat do Novohradských hor či na Českomoravskou vrchovinu. Krajina je tu mírně zvlněná a dostatečně pestrá a zajímavá na pohled. Je protkána remízky, loukami a rybníky a je ohraničená městy Jihlava, Humpolec, Pelhřimov, Tábor, Jindřichův Hradec a Slavonice.
Horské speciály – a kdo se domnívá, že se bude na Třeboňsku nudit, ten by měl navštívit některou z tras, situovaných v horských oblastech Jizerských hor, Krkonoš, Šumavy, Beskyd, Orlických či Krušných hor. A to jsme vyjmenovali jen ta největší pohoří, pořádně do těla si dáte i v Českém středohoří, v Bílých Karpatech, Chřibech, v Oderských vrších, v Hrubém i Nízkém Jeseníku, v Železných horách, v Brdech nebo na Křivoklátské vrchovině. Stále máte pocit, že naše země není vhodná pro cyklistiku?