Pár tipů a rad, jak zvládnout přijímačky

Je jedno, zda se člověk hlásí na střední školu nebo na vysokou, jelikož vlivem silných ročníků, co se teď hlásí na střední školy, dnes rozhodně již neplatí, že přijímačky se dělají jen na gympl, takže v obou případech Vás pravděpodobně začne strašit datum, kdy se mají přijímací zkoušky konat. Co tedy udělat pro to, aby Vaše šance na přijetí byla co největší a strach se aspoň trochu zmenšil?

 Existuje několik málo zásad, které Vám období před příjímacími zkouškami mohou aspoň trochu zpříjemnit.

1.       Mít dostatečnou časovou rezervu
 Snad nikdo nepochybuje o tom, že na příjímací zkoušky potřebuje jen pár dní a ví, že na cestě k vysněné škole je pot tvrdé dřiny z měsíců tvrdé přípravy. Samozřejmě záleží v přípravě i na jednotlivých předmětech – jinak se člověk připravuje na angličtinu, která mu nejde a jinak se připravuje na oblíbenou matematiku, z které je premiant třídy. Nicméně i tak není dobré přípravu podcenit a je lepší začít aspoň 3 až 6 měsíců před obávaným datem.

2.       Lepší pravidelně než příliš mnoho nárazově
 Nejenže by příprava měla začít dostatečně dlouho dobu dopředu, navíc by měla být opravdu pravidelná. Proto u mladší části lidí, co se připravuje na zkoušky, není vůbec špatný nápad mít ve svém okolí osobu, která se aspoň 1x až 2x do týdne bude věnovat učení s ním. Ideální je připravovat se zhruba 2 nebo 3 dny v týdnu, ale je to ovlivněno mnoha faktory – záleží jak na množství volného času, tak třeba i na rezervách v předmětech, které má dotyčný z předchozího vzdělání.

3.       Šetřit peníze se nevyplácí
 Testy
 Jak střední školy, tak i řada vysokých škol nabízí buď volně, nebo k prodeji testy z předchozích let (pokud si je dělali sami). Určitě se v tomto nevyplatí šetřit, protože takovéto testy Vám mohou hodně dát. Většinou není potřeba, abyste si koupili 10 verzí, protože u většiny testů stačí, abyste pochopili jejich princip, a potom už jsou pro Vás všechny testy dost podobné. Toto tvrzení platí i u testů Scio, které jsou toho vzorným příkladem.

PZ nanečisto
 O přijímačkách nanečisto se hodně vedou diskuze, zda to má význam nebo ne. Za mě jednoznačně ano, protože člověk, který např. u PZ nikdy nebyl (což je většina páťáků i deváťáků) si může skvěle vyzkoušet atmosféru PZ – jak pracuje pod tlakem, schopnost soustředění a co s ním vlastně udělají nervy. Poplatky jsou různé, buď si je určují sami školy, nebo společnosti, které testy pořádají, nicméně se většinou nejedná o drastickou částku.